BLOG

Kilka rzeczy, które warto wiedzieć o gazach pieprzowych.

Czym jest gaz pieprzowy? Jest to środek chemiczny, potocznie nazywany gazem łzawiącym (lakrymator), którego substancją czynną jest kapsaicyna (OC, zawartość do 15%). Służy obezwładnianiu przeciwnika i nie jest gazem paraliżującym, jego użycie przez osoby prywatne jest dopuszczalne wyłącznie do obrony koniecznej. W myśl ustawy o broni i amunicji jest bronią, nie wymagającą pozwolenia i dozwolony dla osób pełnoletnich.

 

Działanie i skutki:

- wywołuje uczucie silnego pieczenia i dezorientację
- działa łzawiąco i podrażnia drogi oddechowe

Gaz pieprzowy nie wywołuje bólu, działa obezwładniająco uniemożliwiając dalszy atak napastnika, dezorientuje i zniechęca. Działa skutecznie na osoby pod wpływem różnych substancji odurzających, złodziejaszków i innych napastników.

 

Rodzaje gazów pieprzowych:

Gaz w aerozolu / chmura / zwykły - tego typu produkty rozpylają się jak dezodorant w sprayu, dlatego też wymagają więcej ostrożności w użytkowaniu. Nie można ich używać w zamkniętych pomieszczeniach, są wrażliwe na wiatr i mają niewielki zasięg, który średnio wynosi 2,5 m.

Gaz żelowy - ma on zdecydowanie lepszą skuteczność, osiada na trafionym napastniku i wywołuje przez to mocniejsze efekty. Jego użycie jest bardziej punktowe, a wystrzeliwany strumień przypomina pianę czy gęstą ciecz. Oddziaływanie wiatru jest dużo mniejsze, dzięki czemu jest bezpieczniejszy dla posiadacza. Zasięg jest dwukrotnie większy i wynosi nawet do 5 metrów.

 

Orientacyjna wydajność:

15 ml ~ 2 krótkie użycia po 2 sekundy

25 ml ~ 3 krótkie użycia po 2 sekundy

60 ml ~ 4 krótkie użycia po 2 sekundy

90 ml ~ 5 krótkich użyć po 2 sekundy

120 ml ~ 9 krótkich użyć po 2 sekundy  

 

Ceny i producenci:

od 15 zł do 100 zł

Ceny zależą głównie od pojemności, bardzo często mała pojemność np. 15 ml okazuje się droższa od 50 ml. Dzieje się tak za sprawą kosztów produkcji, mniejsza fiolka jest bardziej problematyczna co zwiększa koszty.

Na rynku występuje bardzo dużo produktów, różnej maści, od Chińskich wyrobów po solidnych producentów. Ze swojej strony polecamy gazy firmy: Kolter, Umarxe, Walther.


Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.